Як "Московський Комсомолець" та російські посадовці готували держзраду у Вінниці

Несподівані подробиці досудового розслідування за фактом підготовки до вчинення державної зради організатором маршу "Безсмертного полку" у Вінниці у травні минулого року у матералі Depo.Вінниця

Людмила Кліщук

Рік тому у Вінниці відкрили резонансне кримінальне провадження за фактом підготовки до державної зради. Тоді про арешт вінницького організатора маршу "Безсмертного полку", заступника голови партії "Союз лівих сил" Івана Бондарчука було написано чимало топових новин та злобних постів у "Фейсбуці". Однак навіть попри резонанс та гучні минулорічні обшуки досі нікому не повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Несподівані подробиці досудового розслідування за фактом підготовки до вчинення державної зради та що слідство робило цілий рік, з'ясовувала кореспондентка Depo.Вінниця.

Не такий вже і безсмертний

Все розпочалося із повідомлення прес-служби прокуратури Вінницької області. У повідомленні йшлося про те, що силовики попередили замовлену нібито Росією протестну акцію, під час якої готувалося перекриття дороги. Зазначалося, що під час обшуку одного з представників обласного осередку проросійської політичної сили було вилучено схеми блокування "протестувальниками" автошляху міжнародного значення, гроші для організації акції, російська символіка та окремий телефон для зв'язку із російськими кураторами.

Провадження зареєстрували за 2 статтями Кримінального кодексу України: 14 – готування до злочину та 111 – державна зрада.

Більше тижня регіональні та всеукраїнські ЗМІ писали про цю ситуацію, а голова партії "Союз лівих сил" Василь Волга дуже обурювався у "Фейсбуці", заявляючи про помсту за "Безсмертний полк".

Тоді після допиту Бондарчука відпустили додому. Хоча й не обійшлося без виклику "швидкої" та госпіталізації 73-річного "безсмертнополківця". Після цього на рік все затихло. Втім, провадження всі ці 365 днів не закривали, а розслідування триває.

Depo.Вінниця звернувся із інформаційним запитом до слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області та процесуального керівника у цьому кримінальному провадженні – прокуратури Вінницької області. Запросили статистичну інформацію про хід розслідування, а також - чи оголошено комусь підозру у вчиненні злочину тощо. Але обидві структури, киваючи одна на одну, лаконічно, чемно та "з повагою" "відшили": таємниця досудового розслідування.

"Запитувану інформацію щодо стану розслідування Ви можете отримати шляхом безпосереднього звернення до слідчого", - сказали у прокуратурі.

"Запитувана Вами інформація не може бути надана, оскільки її розголошення може завдати істотної шкоди інтересам національної безпеки", - відповіли в УСБУ.

Попри те, що інформацію тримають під сімома замками, з відкритих джерел, як-от Єдиний державний реєстр судових рішень, нам все ж вдалося знайти кілька цікавих подробиць і з'ясувати, що саме слідчі та прокурори роблять для того, аби знайти та доказати сепаратистські наміри організаторів маршу "Безсмертного полку" у Вінниці.

Перше, що дізнаємось з відкритих джерел - це те, що про підозру у вчиненні злочину поки не оголошували нікому. У держреєстрі немає судового рішення щодо обрання комусь із підозрюваних міри запобіжного заходу. А якщо є підозра, то протягом 72 годин до суду має бути скероване клопотання слідчого про застосування до підозрюваного міри запобіжного заходу. Такого судового рішення за єдиним унікальним номером кримінального провадження не знайдено.

Максим та Сергій на "прослушці"

У рамках відкритого кримінального провадження вінницькі слідчі перевіряють телефонні з'єднання одного із фігурантів справи. Можливо, навіть і самого Бондарчука. Зокрема, правоохоронців цікавлять телефонні розмови із абонентами, які підписані як "Максим" та "Сергій".

"Протягом 2016 року він передавав вказаним іноземцям інформацію щодо актуальної політичної ситуації у Вінницькій обласній та міській радах, балансу політичних сил та настроїв депутатів, характеризуючих відомостей стосовно молодіжних організацій регіону та їхніх лідерів, акцій протестного характеру, особливо навколо створення "госпітальних округів", – йдеться у судовій ухвалі.

Органам відомо, що фігурант справи Бондарчука ініціативно пропонував свою допомогу та вказував на необхідності активізації свого використання в інтересах іноземців. У слідстві володіють інформацією, що у березні 2017 року він виїздив до Москви, де зустрічався із замовником акції, отримував інструкції щодо подальшої співпраці. У тому числі, вони домовилися про використання конспіративних каналів зв'язку.

А вже у березні 2017-го почали планувати протестну акцію на минулорічний травень. Саме під час проведення цієї акції мали би використовуватися плакати із гаслами, що спрямовані на "різку критику влади та розпалювання сепаратистських настроїв". По завершенню акції, фото- та відеоматеріали мали би бути передані іноземній стороні.

"Максим", як стало відомо, є співробітником президентського департаменту (Росії), який опікується соціально-економічною співпрацею із державами-учасниками колишнього СНД.

Вінницький спецкор "Московского Комсомольця"

Вже у серпні 2017 року слідство вийшло на слід посередників у цій справі. Суму на протестну проросійську акцію у сумі $25 тис начебто мала передати жінка. Її допитали як свідка, вона зазначила, що гроші передала тому, "кому вони призначалися". Вона ж кошти мала отримати від близької соратниці такого собі Миколи Дульського.

Дульський є лідером радикальної громадської організації "Наждак", відомий агент впливу російських спецслужб, за гроші вів активну антиукраїнську діяльність з 2015 року. Його останній "проект" - провокації на Заході України влітку минулого року.

Враховуючи те, що цей "трикутник" міг би мати телефонні контакти, слідчий просив у суду дозволу легально понишпорити та послухати їхні телефонні розмови. Суд дозволив.

За попередніми даними, з'ясовано, для якого російського ЗМІ "відпрацьовували" завдання у Вінниці. "Вступив у змову з представником іноземної організації - редакції друкованого видання "Московский Комсомолец" на ім'я "Серж" та надав згоду на виконання за грошову винагороду завдань щодо організації акцій та мітингів" –, йдеться в одній із ухвал.

Явки, паролі, квитки на Москву

На все майно, яке вилучили під час обшуку в Бондарчука, наклали арешт. З ухвали слідчого судді можемо побачити, як старанно готувався до протесту Іван Бондарчук. Та усі його заготовки тепер стали речовими доказами у кримінальному провадженні.

Серед них чимало аркушів А-4, які, на думку слідства, можуть бути доказами у цій справі. На одному з них був перелік гасел, розмір та матеріали, на які вони мають бути нанесені, на іншому - перелік прізвищ, а навпроти них, крім одного прізвища - двозначні числа. У машині, якою користується дружина фігуранта справи, знайшли та вилучили 15 аркушів формату А-1 із підготовленими гаслами. На ще одному аркуші був перелік прізвищ та посад із рукописним текстом "Винничане в Москве", серед них є і "полковник ФСБ". Знайшли також роздруковані білети на ім'я "Bondarchuk Ivan" за маршрутами "Київ - Мінськ", "Мінськ - Москва" та "Москва - Київ".

Слідчий та прокурор просили в судді арештувати усе це добро – суд підтримав це клопотання та наклав арешт на майно, вилучене в квартирі Бондарчука 17 травня 2017 року.

Повна бандероль грошей

25 квітня 2017 року у приміщенні одного із приватних поштових операторів у центрі Вінниці організатор "протестної" акції забрав бандероль, у якій були готівкові кошти, які той мав витратити на проведення свого протесту за межами Вінниці на автошляху міжнародного значення.

Відеозаписи із камер спостереження у вказаному відділенні, накладні про переказ та документи із інформацією про відправника та отримувача бандеролі також слідчі просили отримати через суд. Таке клопотання теж задовольнили.

Google, покажи переписку

Згодом слідчі дійшли і до переписки на поштовому сервісі Gmail (який, ймовірно, використовувався у якості конфіденційного каналу зв'язку). Тому просили через суд тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні іноземної компанії.

"Особа використовувала електронну поштову скриньку шляхом листування з користувачем іншої поштової скриньки", – йдеться в ухвалі суду.

Суд надав дозвіл на вилучення документів, у яких буде інформація про дату та час реєстрації електронної поштової скриньки, IP-адреси, з яких здійснювалися реєстрація та доступ до цієї поштової скриньки, відомості про особу тощо.

Документи з цими відомостями перебувають у володінні компанії, яка зареєстрована в Каліфорнії, США.

Замість підсумку зауважимо, що попри те, що відкриті джерела проливають світло на деякі подробиці у цій резонансній справі, та не маючи офіційних коментарів від правоохоронців, мабуть, не варто підводити риску в цій темі.

Однозначно зрозуміло, що слідство рухається, тож рано чи пізно воно матиме своє логічне завершення. Щоправда тут варіантів небагато - або з'ясування всіх обставин злочину та оголошення про підозру причетній особі та, грубо кажучи, передача справи до суду. Або закриття кримінального провадження за низкою причин.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця