"50 відтінків сірого": Вінницька лікарка – про новий метод діагностики, який допомагає розпізнати серцеві проблеми після COVID-19

COVID-19 – інфекція нова, науковці вивчають механізми впливу вірусу на організм під час активної стадії: як реагує імунна система людини, як пошкоджуються судини в результаті захисних змагань організму і як відновлюється стабільність у тілі

Валентина Пустіва
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Вінниця
"50 відтінків сірого": Вінницька лікарка…

Люди, які перехворіли на коронавірус із відчутним перебігом, після хвороби нерідко мають ускладнення у вигляді серцевих захворювань. Про новий метод діагностики для вчасного розпізнання проблеми Depo.Вінниця погововорило з лікаркою-терапевткою Вінницького обласного госпіталю інвалідів війни Лесею Олійник. 

Люди, які перенесли коронавірусну інфекцію, стикаються після хвороби з новими для себе проблемами, але сподіваються, що це – не назавжди…

– Так, часто в зовсім молодих людей виникає швидка втомлюваність, задишка, болі у м’язах, порушується сон, стає частішим пульс. Природно, що люди, які вибралися з полону коронавірусу, хочуть знати, чи це надовго, наскільки це небезпечно, чи треба щось робити, щоб покращити свій стан. Невизначеність лякає всіх, а на тлі повідомлень про високу смертність від коронавірусу – тим більше. Люди, які одужали від COVID-19, мають вчитися слухати своє тіло. Чи знаєте ви себе? Чи знаєте, як реагує ваше тіло на різні стресові ситуації? Чи знаєте, як допомогти своєму організму, коли йому важко? Хтось скаже, що це мають знати лікарі. Так, мають. І в більшості випадків знають. Тільки не кожен має можливість жити з лікарем і скористатися  його професійною порадою одразу, коли сталася проблема.

Леся Олійник

 

Леся Олійник

Більше того, коронавірус – інфекція нова, науковці вивчають механізми впливу вірусу на організм під час активної стадії: як реагує імунна система людини, як пошкоджуються судини в результаті захисних потуг організму і як відновлюється стабільність у тілі. Наслідки теж вивчаються, але вони, як і перебіг хвороби, індивідуальні, а далеко не всі, хто перехворів на ковід, ідуть до лікаря з проблемами, які виникають "потім". Тому тут порада така ж, як і в інших випадках: щораніше ви прийдете до лікаря, то більше шансів на успіх у лікуванні.

Читайте також: Життя після коронавірусу: Які наслідки залишає COVID-19, і яких сюрпризів можна чекати після одужання

А якщо "сигналів" немає, чи означає це, що можна забути про недавнє захворювання?

– А це вже кому як пощастило, тому втрачати пильність не слід. Наведу таку аналогію. Якщо стається землетрус, то частина будівель на зачепленій стихійним лихом території знищується повністю, частина потребує відновлення, але є й такі, які зовні мають цілком пристойний вигляд, але каркас будівлі може бути пошкоджений. Доки все стабільно, то будинок з невидимими пошкодженнями виконує свою функцію, але навіть незначне повторне зрушення може спричинити катастрофічні наслідки. От і людям, які перенесли тяжке захворювання (наприклад, коронавірус, але насправді це стосується багатьох хвороб), варто звертати увагу на всі "скрипи", і незрозумілі сигнали.

Ще одна аналогія. Вчасно зреагувавши на сторонній звук, коли їдете в машині, ви можете уникнути масштабного ремонту і обійтися незначною профілактикою, а іноді саме вчасна реакція на такий "сигнал" може запобігти аварії. Якщо людина сама не має навичок ремонту машин, вона звертається в автосервіс, адже там є спеціалісти, які вже могли бачити подібну проблему і знають, як її усунути, порадяться між собою і використають додаткові дослідження. Тільки чомусь, коли в людини виникають якісь нові незвичні відчуття, то часто замість того, щоб звернутись до лікаря, вона чекає, що "саме мине". Якось нелогічно, чи не так?

Читайте також: Дайте три: Хто і як розробляє українські вакцини від коронавірусу

Нові хвороби, очевидно, вимагають нових методів діагностики.

– Так, і ними варто цікавитися, але наголошую: якщо пацієнт не має медичної освіти, не варто без консультації з лікарем призначати собі обстеження і, тим більше, самостійно робити якісь висновки. Я – лікарка, але не завжди  знаю про всі діагностичні  методики, що є у Вінниці. Насправді ж медична наука не стоїть на місці. Часто варто провести нескладне й недороге дослідження, щоб швидко і максимально точно поставити діагноз.

Є таке дослідження, яке аналізує траєкторії руху акустичних маркерів м’язу серця в сірошкальному ультразвуковому зображенні і оцінити механіку міокарду (не намагайтесь це запам’ятати, але запишіть для консультацій з вашим лікарем назву). При цьому кожна ділянка міокарда кодується індивідуальним відтінком сірого кольору – от вам і "50 відтінків сірого", але в медицині. Якщо в якійсь ділянці серця буде недостатнє кровопостачання чи пошкодження, то м’яз скорочуватиметься не так, як потрібно, і комп’ютерна програма намалює це на графіку. А тоді вже можна думати, чи є необхідність проводити більш складне дослідження і визначатися, яка конкретно судинка пошкоджена. Можливо, потрібно призначити ліки чи просто усвідомити, що все добре.

Обстеження називається Speckle-tracking ехокардіографія або коротко – стрейн, і проводиться на апараті для УЗД серця зі спеціальним програмним забезпеченням. Звичайно, це має робити лікар, який спроможний бачити оті "акустичні маркери в сірошкальному ультразвуковому зображенні".  Так, часто, направивши на це обстеження, можна виявити зміни в судинах серця, які ще не видно на кардіограмі і попередити інфаркт, направивши далі пацієнта на коронарографію (а коронарографія – більш складне і затратне обстеження) чи, навпаки, впевнитися, що больовий синдром безпечний і не потребує пильної уваги.

Читайте також: Вибрати менше з двох зол: Відомий професор алерголог-імунолог – про щеплення від коронавірусу 

Для обстеження потрібне направлення?

– Я не проводжу таких обстежень, цим треба цікавитися в діагностичних центрах. Можливо, там не вимагають направлення, але порада лікаря перед тим потрібна. Хоча б для того, щоб пацієнт не намагався "розшифрувати" результати обстежень самостійно, а прийшов з ними до фахівця. Свій організм треба любити, але самодіяльність у цій справі буває шкідливою.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme