Геронтократія на Росії: Про що на Валдаї Путін посперечався з Си Цзиньпіном

Вчора Володимир Путін підтвердив, що взяв курс на геронтократію в уряді і крайній консерватизм в економіці та зовнішній політиці. Нічого іншого від російського президента чекати не доводиться хоча б тому, що він не здатен сприйняти жодної іншої ідеї

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Геронтократія на Росії: Про що на Валдаї…

Від вчорашнього виступу російського президента Володимира Путіна на Валдайському форумі у Росії чекали "важливих новин". Яких – до пуття не знав ніхто. Можливо, сподівались, що Путін слідом за Собчак повідомить про старт своєї президентської кампанії. Чи оголосить про реалізацію "пакету економічних реформ", яких придворні економісти – від лібералів до чорносотенців – написали вже напевно з півдесятка. Ну, чи принаймні відправить "не-Дімона" на пенсію, до улюблених качечок. Єдине, на що не сподівався ніхто – це на фразу "Я втомився. Я йду геть". Її, ясна річ, і не прозвучало.

У своїй промові – та в спілкуванні з учасниками форуму, які разом тривали більше трьох годин, Володимир Путін не повідомив рівним рахунком нічого, що бодай номінально можна було б назвати новим.

Він повторював вже сотню раз сказані слова про Україну (яка "братній народ", з яким Росія "рано чи пізно об'єднається" на всяк випадок додавши "не в тому сенсі" - щоб, вочевидь, не плодити нездорових сенсацій). При тому до сотні разів повторених мантр було додано хіба якісь нові й абсурдні подробиці – про "нациста Петлюру", наприклад. Як повторював він свої ж тези про Сирію, КНДР, і всі решту проблеми, про які, як здавалось Путіну, він повинен щось сказати.

Путін говорив про "порушення світового порядку", яке дозволяють собі деякі держави – а насправді – одна держава. Хоч в реальності зараз зовнішньої політики США практично не існує, але теза про американську гегемонію надто подобається Путіну, щоби він відмовлявся від неї через якогось там Трампа, якй вперто відмовляється бути не те що гегемоном – а бодай діяльним президентом США.

І, саме головне, Путін раз за разом повторював тезу про те, що Росія більше ніколи, ніколи, ви чуєте ніколи! – не буде довіряти Заходу чи роззброюватись . "Ми вам занадто довіряли! І це була наша помилка. Ваша помилка - в тому, що ви зловживали цією довірою!" - заявив Путін іноземним журналістам. Розповівши, що США обманули Росію в ядерному роззброєнні, знищені хімічної зброї, і взагалі – де тільки могли.

Розповіді про цей обман, заповнені логічними спіралями і повторені двічі на біс, стали лейтмотивом вчорашнього спілкування Путіна з політиками, експертам та журналістами. Звичайно, були загальні фрази про "майбутню модернізацію Росії", і "зростання її конкурентоспроможності" - але настільки загальні й пусті, що в них не вірив, здається, жоден з присутніх на зустрічі. І в перше чергу, звичайно, сам промовець. Путіну явно більше хотілось говорити про минуле, ніж про майбутнє.

Від вчорашньої зустрічі як у Росії, так і в світі чекали відповіді на питання – "Що буде?". І Путін доволі ясно на нього відповів. Не буде рівним рахунком нічого. Закладений у перший та другий тури президентства курс Путіна – на олігархічне управління ресурсами Росії, розгром опозиції і заміна її на керованих маріонеток, боротьба з незалежністю колишніх радянських республік і відродження "величі" Радянського Союзу, як її собі бачив рядовий співробітник КДБ – буде продовжуватись. Просто тому, що російський лідер до краю втомився – а покинути свого крісла не хоче. І не може. Все, на що він здатен – це шукати історичні причини і виправдання для такого курсу.

У цьому плані промова Путіна вийшла прямою протилежністю промови іншого авторитарного лідера, який контролює другу половину найбільшого континенту планети. Си Цзиньпін говорив майже виключно про майбутнє, і про те, чим Китай стане. Путін говорив про те, чим Росія була – або мала би бути, і про помилки, вчинені "попередниками". Що. Загалом, вичерпно характеризує майбутнє двох країн.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme