Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац

На колишній маєток, де інженер креслив перший у світі літальний апарат, європейці виділили майже 300 тисяч євро

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу рест…

Побачити у всій красі двохсотлітній вороновицький палац відвідувачі тамтешнього музею авіації зможуть уже наступного року. Перебігом реставрації величного маєтку, що під Вінницею, поцікавився кореспондент Depo.Вінниця.  

Реставрувати палац, що належав роду польських магнатів Грохольських, а згодом - винахіднику першого планера Олександру Можайському, почали влітку цього року. Грантові кошти на відновлення унікального фасаду – 287 тисяч євро – виділила Європейська Комісія. За проектом, окрім фасадних робіт, у палаці заплановано встановити систему опалення та освітлення, а також оновити навколишній парк.   

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 1

Згідно з паспортом будівництва, завершити реставрацію сподівалися у листопаді 2016 року. Утім, досі навколо палацу стоять будівельні риштування, на території колишнього маєтку робітники вкладають тротуарну плитку.

"Встигнути у цьому році усе заплановане, на жаль, не вдалося. Звісно, це створює певний дискомфорт, але це – приємні клопоти. Тим паче, така довгоочікувана реставрація припала на круглу дату – у цьому році нашому музею виповнилося 45 років," - розповідає директор вороновицького музею авіації та космонавтики Віктор Демяненко. 

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 2

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 3

Ще недавно обшарпаний, а місцями відверто жалюгідний фасад палацу нині уже з новим оздобленням. Саме новим – підрядник демонтував історичну ліпнину, зокрема, і "фішку" палацу – гіпсові черепи великої рогатої худоби уздовж карнизів.

"Наскільки мені відомо, шукали можливість її реанімувати, але вона виявилась у настільки поганому стані, що вирішили просто відтворити. Брали зразки ліпнини і у спеціальних формах відливали оздоблення наново", - каже Віктор Демяненко. 

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 4

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 5

Щоб не нашкодити історичній цінності фасаду, реставраторам довелося розкошелитися на натуральні дерев’яні віконні рами.

"Це, звісно, внесло свої корективи у бюджет, адже пластикові рами удвічі дешевші, але для відповідності, натуральні матеріали, звісно, краще. Крім того, на цьому особливо акцентували представники Євросоюзу, які виділяли кошти", - продовжує директор музею. 

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 6

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 7

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 8

Закінчувати реставрацію фасаду підрядник - підприємство "МУР" буде уже наступного року. Тоді ж планують взятися за оновлення навколишнього парку, де збираються висадити дерева та облаштувати алеї. "Сподіваюся, на все грошей вистачить", - підкреслює директор музею.

Увага до долі палацу вплинула і на зростання інтересу до самого музею. Зі слів директора, у цьому році до музею навідались більше чотирьох тисяч відвідувачів.

"У рамках туристичного маршруту до Вінницю, люди заїжджають і до нас, крім того, окремо є регулярні екскурсії. Ми, в свою чергу, намагаємось бути цікавими, поповнюємо експозицію. Цього року авіазавод "Антонов" подарував нам моделі найбільшого літака у світі – "Мрії", а також космічного човника "Буран", - каже Віктор Демяненко. 

Як на Вінниччині за гроші Євросоюзу реставрують двохсотлітній палац Можайського  - фото 9

Додамо, що палац у селищі Вороновиця, що у 20 кілометрах на схід від Вінниці, було побудовано в стилі раннього класицизму, в 1770–1777 рр. коштом родини Грохольських. У другій половині 19 століття маєток викупив Микола Можайський – брат винахідника першого літака Олександра Можайського. Останній і проживав у палаці і неподалік Вороновиці першим у світі випробував модель літального апарату, тим самим надавши селищу негласного статусу колиски світової авіації.

Нині у приміщенні палацу розташовується музей авіації та космонавтки України. Основу колекції музею складають документи, фотографії, книги, речі, пов'язані з розвитком авіації та космонавтики, сучасне льотне спорядження, а також меморіальні предмети, що належали Можайському.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme