Навздогін святам: Як діти з Донбасу просять у Діда Мороза "дати їм Україну"

Вінницький Дід Мороз, який нещодавно повернувся з Всеукураїнського туру на "дідомобілі", мріє про круглорічну резиденцію у Вінниці

Навздогін святам: Як діти з Донбасу прос…

Нинішніми різдвяно-новорічними святами український Дід Мороз, а саме його вінницька реінкарнація, вперше з'їздив у Всеукраїнський тур, пише Depo.Вінниця.

Команда чарівника привезла у 24 міста справжню казку: Дід Мороз з'являвся на "дідомобілі", прикрашеному яскравими вогниками, роздав дітлахам подарунки та слухав їхні заповітні бажання. А найбільш допитливим дозволяв перевірити "справжність" своєї бороди, яка у нього, на відміну від російського "колеги", виявилася справжньою. 

"Коли мене напряму питають, чи я справжній, я відповідаю: а ти справжній хлопчик? Так. То й я справжній", - говорить український Дід Мороз і просить не вказувати у статті його "офіційне" ім'я та прізвище.  

Доторкнутися до дива

"Ідея створення вітчизняного новорічного чарівника виникла під час кризи 2008 року, коли захотілося дива, захотілося написати листа Діду Морозу. Але виявилося, що в Україні писати йому немає куди", - розповідає автор проекту "Український Дід Мороз" Олена Павлова.

Тому в першу чергу дідусь-чарівник розпочав особисті прийоми. Перший провів в торгівельному центрі у Вінниці. Потім в нього з'явилася власна резиденцієя, яка вже кілька років поспіль під час новорічних свят відкривається у центрі міста. За цей час посидіти у Діда Мороза на колінках та нашепотіти бажання йому на вухо встигли понад 16 тисяч дітлахів.

"Багато батьків не розуміють моменту інтимності загадування бажання. Це таїнство. Якщо я вивчив віршик, я хочу розповісти його саме Діду Морозу. А батьки дуже часто кажуть: дайте йому мікрофон", - каже Олена Павлова.

Українському Діду Морозу пишуть навіть з Японії - фото 1

"Дітям бракує спілкування", - ділиться власними спостереженнями український Дід Мороз. Він не вірить, що діти стали прагматичнішими. "Прагматичність не у тому, що хочуть "Айпад", а раніше хотіли машинку. Діти просто хочуть подарунок, просто хочуть уваги з боку дорослих. Вони почуваються некомфортно, коли відчувають, що про них не турбуються, що їх не бачать", - каже Дід Мороз.

Перше бажання, яке співбесіднику Depo.Вінниця прошепотіли на вухо, він вже й не пам'ятає. Натомість пам'ятає ті бажання, що вразили в саме серце. "Стоїть натовп - комусь машинку, комусь ще щось… А хлопчик з дитбудинку каже: а я хочу, щоб мене забрали…", - розповідає Дід Мороз. 

"Є "правильні" діти, яким сказали, що вони мають попросити. Це дуже помітно. Але я бачу, коли бажання йде від серця", - розповідає Дід Мороз. Останні два роки, каже він, діти в основному просять миру. Особливо там, де миру немає.

А ще чарівник згадує, як одразу зміг виконати бажання: "Приходить хлопчик і каже: хочу, щоб сьогодні ввечері мама дозволила мені пограти на комп'ютері. Я взяв телефон, зателефонував мамі...". 

Адреса – не дім і не вулиця

У 2009 році в українського Діда Мороза з'явилася власна пошта. Під час минулих новорічних свят вона доставила майже 40 тисяч листів. Шириться й географія адресантів. Українському Діду Морозу пишуть не лише з України, а й Ізраїлю, Австралії та Японії. 

Попри те, що листи часто адресують "на село дідусеві", вони обов'язково доходять за призначенням. "Дуже потішив лист з адресою "с. Великий Устюг, Львівська область, Діду Морозу". Новий Устюг - це де російський Дід Мороз живе. Доведеться приєднувати", - жартує Олена Павлова.

Українському Діду Морозу пишуть навіть з Японії - фото 2

"Ви навіть не уявляєте, на чому діти пишуть. На старих бланках, перекреслених звітах, чернетках. Один лист прийшов на звороті відмови з консульства на виїзд за кордон", - розповідає Олена Павлова. Іноді, каже вона, за дітей, які зовсім маленькі, пишуть їхні брати і сестри. Іноді – навіть няні, які додають побажання ще від себе особисто.

Українському Діду Морозу пишуть навіть з Японії - фото 3

Із заходу на схід

Мандрівка Діда Мороза з Вінниці відбувалася під час минулих новорічних свят. За 26 днів чарівник зі своєю командою об'їхав 24 міста. Стартували у Києві, Новий рік зустрічали у Запоріжжі, а Різдво – у Сумах. Хоча зазвичай український Дід Мороз подорожує на волах, цього разу у якості транспорту був "дідомобіль".

Ідея поїздки, каже Олена Павлова, виникла спонтанно. "Я зрозуміла, що якщо їхати, то на чомусь великому та яскравому. Ми орендували автобус, вигадали, як його освітлювати. Коли їздили по селах Західної та Східної України, фактично були найяскравішим об'єктом", - розповідає помічниця чарівника.

Українському Діду Морозу пишуть навіть з Японії - фото 4

Під час подорожі мандрівники пережили і аномальне тепло в Одесі, і аномальні морози у Харкові та Сєвєродонецьку, і снігопад між Сумами та Полтавою. "До Нового року ми були на Західній Україні, і там діти просили снігу. А потім цей сніг пішов…", - розповідає Дід Мороз, натякаючи, що з бажаннями потрібно бути обережними.

Приймали українського Діда Мороза всюди по-різному. "Хтось нас використовував: приходили мери, заступники мерів. Хтось дітей запрошував з інтернатів, а хтось - тільки своїх, бо думав, що це "корпоративчик", - говорить Дід Мороз. У Сєвєродонецьку, згадує він, діти брали кульки та казали "дайте Україну": "Ми не розуміли, що вони мають на увазі. А виявилось, що кульки блакитні та жовтні. І коли діти їх з'єднують - для них це Україна. Там це гостріше відчувається…", - розповідає чарівник.

Але не лише жовто-блакитні кульки здатні об'єднати Україну. На переконання Олени Павлової, це під силу і таким проектам, як Український Дід Мороз – позарелігійним, багатонаціональним. "Свя-тий Ми-ко-лай" ніхто ніколи не кричить, - пояснює вона. – І взагалі святих ніхто ніколи не кличе. Вони самі тихесенько приходять, коли ти кладеш ввечері під подушку шкарпетку і на ранок щось чекаєш".

Натомість Дід Мороз галасливий, яскравий, може бешкетувати та грати з дітьми у футбол. Робити речі, які святому в принципі не належить робити.

"У мене є мрія"

"Скільки б люди не приходили до Діда Мороза, коли б вони не приходили – це завжди безкоштовно. І це принцип цього проекту. Мріями торгувати не можна", - каже Олена Павлова. 

Свій проект вона називає соціальним та благодійним. Але поки що не може сказати, що він відбувся по-справжньому. Статися це може, коли у Вінниці з'явиться резиденція українського Діда Мороза, яка функціонуватиме цілий рік – з народними ремеслами, майстер-класами, уроками колядок та щедрівок. Адже це так важливо – прийти до чарівника саме тоді, коли ти цього потребуєш.

"Останнім часом я помітив у Вінниці тенденцію, коли до мене приходить багато родин у повному складі: батько, мати, діти. Це покоління, яким під час "Помаранчевої революції" було 15-25 років, яке називає своїх дітей Назарами, Софійками, Тарасами та Богданами. Покоління, яке через 10 років отримає владу в країні", - каже Дід Мороз. Український.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme