Ректор ДонНУ: "Через певний час буде важко сказати, що це "донецький" університет"

Донецький університет створив у Вінниці власний науковий парк, дав роботу понад сотні вінничан та активно консультує місцеву владу

Ректор ДонНУ: "Через певний час буде важ…

На початку листопада минає два роки відтоді, як Донецький національний університет імені Василя Стуса почав офіційно працювати у Вінниці. Про те, чим живе виш сьогодні, які проблеми йому доводиться вирішувати та чи відчувають себе його студенти та колектив частиною міської громади - в інтерв'ю із ректором ДонНУ Романом Гринюком.

- Минулого два роки відтоді, як ДонНУ переїхав до Вінниці. Які з проблем, що виникли на момент приїзду, вже вирішені? Які – ні?

На початку листопада 2014 року університет розташовувався в одному навчальному корпусі на вулиці 600-річчя. Тут не було нічого, крім самого приміщення. І майже за місяць ми змогли пристосувати його до навчального процесу. В корпусі з'явились невеличкі лабораторії, парти, стільці, меблі для робочих кабінетів.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 1

На той час у нас було шість тисяч студентів, але ми не знали, яка частина з них буде навчатись у дистанційному режимі, а яка буде готова до роботи за очною формою навчання, постійно знаходячись у Вінниці. Хоча на той момент більше тисячі студентів з Донецької області вже були у Вінниці. Тому нам вдалося взяти в оренду ще один корпус – на Академіка Янгеля, 4 (колишня Фрунзе), який був більш-менш пристосований до навчального процесу. Єдине, що ми там зробили - придбали необхідні меблі та інші речі, яких не вистачало для забезпечення повноцінного навчального процесу.

Сьогодні у нас чотири навчальні корпуси, де навчається більше п’яти тисяч студентів. Проблема із навчальним обладнанням вирішена десь на 70%. Залишається ще питання навчальних аудиторій. І якщо набір буде таким же потужним, як ці два роки, нам доведеться шукати додаткові площі приблизно на 4-5 тис. кв.м.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 2

- Щось вже придивились собі?

На жаль, ні. Те, що сьогодні є на комерційному ринку, коштує дуже дорого, тому ми розраховуємо, що можна буде знайти приміщення, які колись використовувались ПТУ чи коледжами як навчальні. Щодо лабораторій природничих факультетів - вони в нас є, але нам треба розширювати кількість і якість обладнання. Поки що ми зробили мінімум, тобто студенти мають можливість виконувати практичні та лабораторні роботи. Але є ще й наука. Тому на базі університету створено науковий парк ДонНУ-Поділля, як окрему юридичну особу, з метою комерціалізації наукових розробок і, таким чином, отримані грошові кошти могли б піти на створення потужного наукового осередку.

- Цей парк де-факто вже працює?

Так. Зараз йде процес напрацювання стратегії його розвитку. Ми маємо певні домовленості із міською та обласною владою та місцевим бізнесом, - з тими структурами, які займаються інноваційним розвитком області.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 3

- Якщо повернутися до першого питання, на момент переїзду ДонНУ зіткнувся із проблемою місця проживання студентів та викладачів. Як вона вирішена сьогодні?

Це саме та проблема, яку нам, нажаль, не вдалося вирішити за ці два роки. Усі викладачі та співробітники, які переїхали до Вінниці, на жаль, орендують приватне житло. А ціни за ці два роки значно зросли. І це основна проблема, яка сьогодні нас турбує. Ми можемо не втримати наших найкращих професорів та доцентів , адже є різні пропозиції з інших областей, того ж Києва чи Львова, де їм можуть запропонувати житло.

Те саме стосується і студентів. На 30% ми цю проблему вирішуємо за рахунок того, що місцеві навчальні заклади надають для нас певну кількість місць у своїх гуртожитках. Але весь цей процес йде із певними труднощами. Ми розуміємо, має місце конкуренція між вишами області, тому нам не дуже охоче йдуть на зустріч у вирішенні цього питання. Всі інші студенти живуть або в приватних готелях, де невелика плата, або об’єднуються між собою по 5-6 чоловік і винаймають житло.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 4

- Яка кількість викладачів переїхали з Донецька до Вінниці?

Приблизно 65% донецького колективу. Але сьогодні кожен четвертий член нашого колективу - представник вінницької громади.

- З яких вишів найбільше вінницьких викладачів до вас перейшли?

Мабуть з аграрного університету.

- Ні для кого не секрет, що вінницькі "виші" зустріли звістку про переїзд ДонНУ із осторогою, побоюючись потужного конкурента. Як складаються стосунки з колегами по цеху сьогодні?

Стосунки суто ділові. Ми дотримуємося норм професійного спілкування і співпраці. Зокрема, співпрацюємо із політехнічним та педагогічним університетами. В той же час, ми розуміємо, що не можемо диктувати тут свої умови.

- Наскільки за цей час колектив та студенти ДонНУ встигли адаптуватись до місцевих реалій та відчути себе частиною вінницької громади? Що при цьому було найважче, а що найпростіше?

Найважче було, коли почався процес спілкування. Мабуть, була настороженість з боку вінницької громади, що приїхали "сепаратисти". Але з часом вінничани побачили, що і як ми можемо робити, стало зрозуміло, що приїхали патріоти України, які не уявляють себе поза межами української державності. Сьогодні у нас нормальні стосунки із місцевою владою та громадою. Нам інколи здається, що влада частіше звертається до нас, ніж до інших вишів, із проханням допомогти вирішити ту чи іншу проблему.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 5

- У Вінниці ДонНУ було присвоєне імя Василя Стуса. Окрім відновлення історичної справедливості, яке ще значення має ця подія?

Ми знаємо, хто такий Василь Стус: Герой України, людина, яка боролася за свободу. Він був науковцем, міг займатися літературою і не створювати собі проблем із владою. Проте, Василь Стус обрав інший шлях: боровся до кінця свого життя, відстоюючи свободу й незалежність України. І цей символізм, як на мене, дуже притаманний нашому університету. Ми не обрали комфорт, ми обрали професійну гідність та маємо багато амбіційних планів, а головне ми знаємо, як їх реалізувати. Ми поставили собі за мету, не тільки вижити в екзилі (у вигнанні, - Ред.), а й створити повноцінний навчальний заклад з усією належною інфраструктурою.

- У Вінниці у ДонНУ було вже два випуски. Як працевлаштувалися ваші випускники?

По-різному. Але вже є випускники, які працевлаштувались в Вінницькому регіоні. В органах місцевої влади, на підприємствах різних форм власності працюють наші юристи та економісти, журналісти та інші випускники. Багато спеціалістів "айтішників" залишились на Подільській землі. Дуже багато наших випускників осіло в центральних регіонах України та Києві.

Взагалі питання працевлаштування складне. Потрібно переглядати співвідношення освітніх і професійних стандартів. Але це вже інша історія і тут держава повинна дещо зробити для цього процесу.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 6

- На новому місці ДонНУ провів вже дві вступні кампанії. Можете їх порівняти?

І в 2015, і в 2016 році ми набрали майже однакову кількість абітурієнтів - по 2,5 тис. Але вступна кампанія 2016 року відрізнялась тим, що розподіл місць державного замовлення проводився за принципом "місце державного замовлення виділяється абітурієнту, а не вищому навчальному закладу". Також особливістю набору в 2016 році стало збільшення кількості абітурієнтів, що вступали з сільської місцевості. Причому слід зазначити, що, на жаль, діти які закінчили сільські школи, мають значно нижчі бали за результатами ЗНО, ніж міські діти, та не можуть отримати місця державного замовлення за результатами широкого конкурсу. Тому на деякі спеціальності вони не змогли потрапити на бюджет, а йшли на контракт. Це проблема, мабуть, усіх вишів Вінницької області.

- Які спеціальності користувались найбільшим попитом вступників?

Є спеціальності, які із року в рік користуються увагою абітурієнтів: це право, міжнародні відносини, міжнародна економіка, іноземні мови та ІТ-спеціальності. У цьому році непогано виглядав набір на журналістику та політологію. Користуються попитом майже всі спеціальності економічного напрямку, хоча вже не так, як 2-3 роки тому. Загалом на перший курс бакалаврату ми набрали 1,2 тис. студентів, з них на договірні місця ми набрали 60%, на бюджетні – 40%.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 7

- Це пов'язано із кількістю зменшення бюджетних місць?

Бюджетних місць дійсно стало менше, але не Міносвіти їх зменшило і не ми, а так визначив рейтинг. Я розумію, що це не зовсім правильно. Навчальні заклади повинні бути в рівних стартових умовах.

Ми – переміщений навчальний заклад, наша матеріальна база залишилася на окупованій території. Тому ми не можемо конкурувати із тим же Київським політехом або Львівським національним університетом. Цього року наші фахівці разом із іншими представниками вишів працювали над проектом умов прийому на 2017 рік і там вже передбачені деякі спеціальні правила вступу до переміщених вишів.

- Які саме?

По-перше, буде продовжувати працювати центр "Донбас-Україна", і всі переміщені виші зможуть приймати абітурієнтів із зони АТО без ЗНО, за результатами вступних іспитів. Цей центр у 2016 році розпочав свою роботу надто пізно, тож цього року через нього ми прийняли лише 31 особу.

По-друге, буде запроваджено коефіцієнт для абітурієнтів, які будуть вступати до переміщених навчальних закладів, на педагогічні, технічні та природничі спеціальності.

- Чи продовжують до вас повертатися студенти, які залишилися на окупованих територіях?

За 2016 рік ми поновили приблизно 25 таких осіб. Йдеться саме про поновлення. Ми не зараховуємо роки навчання в вишах так званої "ДНР". Якщо людина, наприклад, провчилася перший-другий курс у нас до вересня 2014 року, а потім в т. зв. "ДНР", то ми можемо поновити її тільки на третій курс. 

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 8

- Рано чи пізно ДонНУ повернеться до Донецьку. Що буде із ДонНУ у Вінниці?

Я про це не думаю. Тому що ніхто не знає, коли це відбудеться. А сидіти чекати, що ми завтра, післязавтра, через рік, два повернемося - неправильно. Ми всі дорослі люди і розуміємо, що там відбувається. Дуже багато викладачів та співробітників вже для себе вирішили, що залишаться у Вінниці. І оскільки вони вже вирішили, що Вінниця буде їхнім рідним домом, що вони хочуть тут працювати, зрозуміло, що навчальний заклад тут буде. І ми над цим працюємо.

Сьогодні йде процес інтеграції внутрішньо-переміщених осіб у місцеві громади різних регіонів України. Нормальна академічна інтеграція й співпраця. І через певний час буде важко сказати, що це "донецький" університет. Студентів сьогодні у нас десь 60% з Вінницької, Хмельницької, Житомирської  та інших областей. 40% - це студенти старших курсів із Донецької області. Вони закінчують університет, а набираємо ми абітурієнтів з Донбасу з кожним роком все менше. І це закономірно, бо університет має статус національного вже 16 років.

Ректор ДонНУ Роман Гринюк: … - фото 9

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Винница

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme