Меморіально-освітню експозицію жертвам нациського проекту Т4 створять у Вінниці

Історію вбитих психічнохворих та військовополонених вінничан досліджуватимуть вінницька і німецька сторони

Меморіально-освітню експозицію жертвам н…

Студенти та викладачі  Вінницького державного педагогічного університету ім.. М. КОцюбинського спільно із  німецькими партнерами розпочали досліджувати  факти нациської політики щодо пацієнтів Вінницької психіатричної лікарні та військовополонених Шталагу № 329, передає  кореспондент Depo.Вінниця.

 

Невивчені  сторінки часів Другої світової війни шукатимуть в рамках проекту ” Памяті жертвам нациського проекту Т4(расової гігієни)" , ініційованого  громадською організацією ”Народний Майдан Вінниччини”.

 

До робочої групи дослідників увійдуть  студенти та викладачі з Інституту історії, етнології та права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського та представники Інституту історії України Національної академії наук України. Німецьку сторону  у проекті  представлятиме  громадська організація "Німецька молодь в Європі" Північної Рейн-Вестфалії.

"Вивчатимемо винищення мирного населення, а саме людей, які мали фізичні вади, були інвалідами,  душевнохворими, ті хто мав психічні розлади. Адже нациський проект Т4 (расової гігієни)  - це знищення людей які були хворі, яких  вважалося економіно-недоцільно утримувати.   Вони намагалися винайти чисту расу в якій будуть фізично сильні люди, з доброю генетикою. Думаємо нову картину цих подій будемо мати", - пояснює директор інституту історії,етнології і права Юрій Зінько.

За словами голови  громадської організації "Народний Майдан Вінниччини" Таїси Гайди проект поділений  на декілька етапів. Спершу створені робочі групи, одна опрацьовуватиме українські архівні документи щодо знищених психічно хворих та військовополонених у роки війни, інша  – вивчить аналогічні документальні джерела в Німеччині, які стосуються саме Вінниці. По завершенню пошукової роботи  розроблено  музейну експозицію за європейськими стандартами на основі німецького досвіду присвячену жертвам нациського проекту Т4.

У державному  архіві Вінницької області  в пошуках правди студенти   "перелопатять"документи, які 1956 році  посипані дустом.

 

“Всі справи психічнохворих , переписка, бухгалтерія, звернення лікарів надати продукти у архіві є.  Але з 1956 року вони посипані  дустом і тому ці документи ніхто не піднімав. Ми зараз уже перерахували  кошти обласному архіву на оцифровування першої  партії докуметів. Заплатили 10 тисяч гривень, адже оцифровування одної сторінки коштує 3 грн. 50 копійок. А достименно не відомо скільки там справ ”, - зазначає  Таїса Гайда.

 

За словами заступника декана з наукової роботи Інституту історії, етнології та права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського   Анатолія  Войнаровського проект актуальний тому, що тематика досі недостатньо вивчена.  Досі не відомо, скільки військовополонених перебувало і загинуло у вінницькому таборі Шталаг №329.

 "В районі вулиці Чехова було створений спочатку Дулаг- фільтраційний табір для рядового складу, який потім перейменували в Шталаг. За різними даними в ньому перебувало 20 тисяч військовополонених, інші джерела кажуть  - до 60 тисяч. Харчування було скудним.  Багато померло у зимову пору року, коли крім голоду страждали від холоду", - каже  Анатолій Войнаровський.

Ще менше нині відомостей  про долю  пацієнтів Вінницької психіатричної лікарні  в роки окупації. За словами історика зустрічаються  лише окремі фрагментальні відомості про збір коштів  на лікування та утримання психічнохворих.

"З кінця 41-го року по лютий 42-го року частину психічнохворих було отруєно ядами, частину -   розстріляно, частину  - просто виморено голодом . Описують спогади Гальдера( від ред. військовий діяч Німеччини), який говорив , що таке прекрасне місце повинно використовуватися для відпочинку офіцерського складу, а не для утримання неповноцінних людей", - зауважив  Анатолій Войнаровський.

Проект реалізовуватиметься протягом трьох років. Дослідники з  вінницької сторони матимуть змогу відвідати Німеччину.  За словами представника громадської організації ”Німецька молодь в Європі ”  земельного об'єднання в Північній Рейн-Вестфалії Жанни  Кеберляйн, у Вінниці меморіально-освітню експозицію, присвячену вбитим пацієнтам Вінницької психіатричної лікарні та військовополоненим Шталагу №329  створюватимуть  на прикладі  німецьких музеїв.

"Вінницькі студенти  із викладачами відвідають Німеччину, де ми будемо знайомити їх з досвідом і методикою німецьких музеїв по темі знищення психічнохворих та військовополонених. Це українсько-німецький проект , ми планували, що німецька група працюватиме над німецькими документами, українська – над доступними українськими. Тоді  на міжнародних зустрічах будемо обмінюватися результатами дослідження", - каже Жанна  Кеберляйн.

 

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Винница

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme