Вінниця

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці

Автор ідеї довго не розголошував появу погруддя символу Кубинської революції

13 січня 2017, 15:30

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці

Вінниця, що відома передусім своїм диво-фонтаном, може похвалитись ще однією, досить специфічно й маловідомою туристичною візитівкою. Серед сірої напіврозваленої промзони у північно-східній околиці міста, при вході до колишнього комбінату будівельних конструкцій, причаївся перший в Європі пам’ятник популярному символу комуністичної ідеї – легендарному Ернесто Че Геварі.

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці  - фото 1

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці  - фото 2

Європейські ЗМІ стверджують, що першим у Європі став монумент у Відні, який відкрили в жовтні 2008 року. У Вінниці погруддя Че з’явилось за чотири місяці до віденського "брата", а саме 14 червня 2008 року. Однак через те, що про появу Ернесто у Вінниці скромно замовчали, віденського Че вважають першим.

Ініціатор появи пам'ятника Дмитро Соколов не бажав розголосу і зовсім не розраховував, що вінницький Че стане своєрідною родзинкою для туристів. "Ставив не для показухи, а за велінням серця. Для багатьох це просто цікавинка, а для мене Ернесто Че Гевара означає набагато більше", - пояснив він.

Ідеєю відкрити пам'ятника своєму кумиру Дмитро Соколов захопився, відколи сам побував на Кубі у місті Санта-Клара, де розташована могила революціонера. Три роки пішло на підготовку погруддя, яке виготовляв відомий вінницький скульптор Володимир Оврах.  

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці  - фото 3

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці  - фото 4

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці  - фото 5

Постать Че Гевари у світі сприймають неоднозначно. Для когось це світлий образ борця за свободу, для інших – кривавий бандит і професійний революціонер. Проте символічним він залишається для обох таборів. У Радянському Союзі Ернесто був культовим героєм, єднаюча постать у "дружбі радянського та кубинського народів". Утім, всеукраїнська декомунізація повз вінницького Че пройшла стороною.

Як пояснив історик Олександр Федоришен, який був заступником голови міської комісії з декомунізації, пам’ятник Че Геварі на задвірках Вінниці не підпадає під дію закону. "Згідно із законом "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні", пам’ятник Че Геварі не потрапляє у перелік заборонених, адже там йдеться про більшовицький режим та комуністичних діячів, починаючи з 1917-го року. Крім того, він встановлений за приватні кошти на околиці міста і нікому не має заважати. Особисто я не проти цього пам’ятника, адже він став своєрідною родзинкою Вінниці, він цікавий для туристів", - прокоментував Олександр Федоришен. 

Щоб побачити пам'ятник на власні очі, потрібно дістатися мікрорайону Тяжилів. Від кінцевої тролейбуса можна пройти пішки, або ж доїхати ближче маршруткою "3-а" до вулиці Промислової. 

Перший в Європі пам’ятник революціонеру Че Геварі причаївся у Вінниці - фото 6

 Більше новин Вінниці та області читайте на Depo.Вінниця

Підписуйтесь на оновлення Depo.Вінниця в соцмережі Facebook.

Loading...
Loading...