У Вінниці дізнаватимуться, яке пекло нацисти влаштували в психлікарні та концтаборі "Шталаг 329"

Долю вбитих психічнохворих та військовополонених вінничан досліджуватимуть науковці з Вінниччини та Північної Рейн-Вестфалії

У Вінниці дізнаватимуться, яке пекло нац…

Студенти та викладачі Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського (ВДПУ) спільно із німецькими партнерами дослідять нацистські репресії щодо пацієнтів міської психіатричної лікарні та військовополонених вінницького концентраційного табору "Шталаг 329". Про це повідомляє кореспондент Depo.Вінниця.

Досі незнані сторінки часів Другої світової війни вивчатимуть в рамках проекту "Пам'яті жертвам нациського проекту Т4 (расової гігієни)", ініційованого  громадською організацією "Народний Майдан Вінниччини".

Проект поділений на декілька етапів. Спершу будуть створені робочі групи: одна опрацьовуватиме українські архівні документи, інша  – вивчить аналогічні документальні джерела в Німеччині. До робочих груп дослідників увійдуть студенти та викладачі з Інституту історії, етнології та права ВДПУ та представники Інституту історії України Національної академії наук України. Німецьку сторону  у проекті  представлятиме громадська організація "Німецька молодь в Європі" Північної Рейн-Вестфалії. 

У Вінниці дізнаватимуться, яке пекло нацисти влаштували в психлікарні та концтаборі "Шталаг" - фото 1

"Вивчатимемо винищення мирного населення, а саме людей, які мали фізичні вади, були інвалідами, душевнохворими, хто мав психічні розлади. Адже нациський проект Т4 - це знищення людей, які були хворі, яких вважалося економічно недоцільно утримувати. Вони намагалися винайти "чисту" расу, в якій будуть фізично-сильні люди, з доброю генетикою. Думаємо нову картину цих подій будемо мати", - пояснює директор Інституту історії, етнології і права ВДПУ Юрій Зінько.

На території концтабору "Шталаг №329", де зараз розташована військова частина А-2287, відбувалися масові поховання радянських військовополонених, більшість з яких померли від виснаження, хвороб, холоду, голоду, значна кількість була розстріляна. 

У Вінниці дізнаватимуться, яке пекло нацисти влаштували в психлікарні та концтаборі "Шталаг" - фото 2

За словами заступника декана з наукової роботи Інституту історії, етнології та права ВДПУ Анатолія Войнаровського, проект актуальний, адже тема нацистських звірств у Вінниці досі недостатньо вивчена. Достименно не відомо, скільки військовополонених перебувало і загинуло у вінницькому концтаборі, який проіснував з жовтня 1941 року до вересня 1943-го.

"В районі вулиці Чехова було створений спочатку "Дулаг" - фільтраційний табір для рядового складу, який потім перейменували в "Шталаг". За різними даними в ньому перебувало близько 20 тисяч військовополонених. Та деякі джерела кажуть, що кількість полонених "Шталагу" близька до 60 тисяч. Харчування там було скудним. Багато померло у зимову пору року, коли крім голоду страждали від холоду", - каже  Анатолій Войнаровський.

У Вінниці дізнаватимуться, яке пекло нацисти влаштували в психлікарні та концтаборі "Шталаг" - фото 3

Ще менше відомостей про долю пацієнтів Вінницької психіатричної лікарні в роки окупації. За словами історика, нині зустрічаються лише окремі фрагменти інформації, зокрема, про збір коштів на лікування та утримання психічнохворих.

"З кінця 41-го року по лютий 42-го року частину психічнохворих було отруєно, іншу частину - розстріляно, решту - заморили голодом. Описують спогади Франца Гальдера (начальника Генерального штабу сухопутних військ вермахту, - Ред.), який казав, що таке прекрасне місце як вінницька психлікарня має використовуватися для відпочинку офіцерського складу, а не для утримання "неповноцінних" людей", - розповідає Войнаровський.

У Вінниці дізнаватимуться, яке пекло нацисти влаштували в психлікарні та концтаборі "Шталаг" - фото 4

Аби дослідити документи, що стосуються жертв нацистського проекту, у державному  архіві Вінницької області оцифрують документи, які вже більше півсотні років лежать посипані дустом.

"Всі справи психічнохворих - переписка, бухгалтерія, звернення лікарів надати продукти у архіві є. Але з 1956 року вони посипані дустом і тому ці документи ніхто не піднімав. Ми зараз уже перерахували кошти обласному архіву на оцифровування першої партії докуметів. Заплатили 10 тисяч гривень, адже оцифровування одної сторінки коштує 3 грн. 50 копійок. А достименно не відомо скільки там справ", - зазначає голова громадської організації "Народний Майдан Вінниччини" Таїса Гайда.

Проект реалізовуватиметься протягом трьох років. По завершенню пошукової роботи, буде розроблено сучасну музейну експозицію присвячену жертвам нацистського проекту Т4.

За словами представниці громадської організації "Німецька молодь в Європі" земельного об'єднання в Північній Рейн-Вестфалії Жанни Кеберляйн, у Вінниці меморіально-освітню експозицію, присвячену вбитим пацієнтам Вінницької психіатричної лікарні та військовополоненим Шталагу №329  створюватимуть на прикладі німецьких музеїв.

"Вінницькі студенти  із викладачами відвідають Німеччину, де ми будемо знайомити їх з досвідом і методикою німецьких музеїв по темі знищення психічнохворих та військовополонених", - каже Жанна  Кеберляйн.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme