50 годин непопсового українського мистецтва: Завтра у Вінниці стартує CodaFest

Як лікарка, економіст, будівельник, журналістка та інженер виховують покоління культурно-зрілих вінничан

50 годин непопсового українського мистец…

Завтра, 18 листопада у Вінниці в "Люди Fusion Place", що у ТЦ "Мегамолл", розпочнеться без перебільшення найгучніша культурна подія міста - мистецький фестиваль CodaFest, передає Depo.Вінниця

Арт-проект відкриє особливі межі зіткнення чотирьох мистецьких стихій: альтернативної музики, літератури, театру та кіно. Масштбний та насичений триденний захід організувало одинадцятеро молодих вінничан, більшість з яких в буденному житті з мистецтвом нічого не пов'язує. Окрім, звісно, любові до нього.

Журналістка Depo.Вінниця поспілкувалась із засновницею фестивалю Інною Масленчук, а також дівчатами, які разом з нею займались усіма організаційними моментами, розробляли концепт фесту, лай-ап та комунікували із запрошеними артистами: Мариною Однорог, Діаною Федорякою, а також менеджеркою фесту Євгенією Висоцькою.

Дівчата розповіли про філософію CodaFest, його "родзинки" та особливості організації. А також про власні мотиви проведення такого заходу на "голому ентузіазмі".  

На афішах CodaFest написано: "Від команди фестивалю Artgnosis". Ви вирішили переформатувати фестиваль та повністю змінити його концепт чи CodaFest - це скоріше не реінкарнація Artgnosis, а його автономна альтернатива?

Artgnosis нікуди не зник, ми досі є творчим об’єднанням. Просто прийшло розуміння, що ми хочемо кардинально змінити концепцію фестивалю. Змінилося саме поняття організації фестивалю, його ідея та наповнення.

Якщо торік нам говорили, що Artgnosis не має конкретної концепції, то вже цього року ми вирішили зробити яскравий акцент. І ми зробили його на музиці, через що фестиваль і отримав таку назву. Кода – це певний музичний термін. Тож вуе в назві фестивалю закладено ідею присутності музики на усіх сценах та заходах фестивалю. Зокрема, ми спробуємо поєднати музику та літературу.

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 1

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 2

Такий нестандартний підхід до формату заходу - ви його десь підгледіли чи все придумали самі?

Ми немало поїздили на схожі заходи, тож бачили ті форми, в яких, як правило, проходять літературні читання. Тому можемо сміливо заявити, що такої форми подачі літератури, як на CodaFest, немає ніде. Ми унікальні в своєму роді, ми пропонуємо нову концепцію літературного фестивалю. 

Лайн-ап фестивалю надзвичайно насичений. Як ви скомпонували заходи, аби втримати цікавість гостей протягом трьох днів?

Знаємо з власного досвіду, що фестивалі дуже "вимотують". Два з трьох днів програма фесту стартує о 10:00 і триває до 04:00. Тому ми намагалися побудувати програму так, щоб щодня вона була насичена, повна і цілісна. І для того, щоб у програмі кожного дня людина знайшла для себе події, які будуть їй цікавими.

Ми підрахували: цьогорічний CodaFest – це 50 годин щастя та драйву, 50 учасників і трохи більше 50 заходів. Тобто кожному буде чим себе розважити. Хтось захоче дивитись літературно-музичні перфоманси, хтось захоче бути лише на музичній сцені, хтось прийде тільки на кіно, а хтось - затусить на afterрarty. Добре, що локації усі поряд, не потрібно переїжджати з одного кінця міста в інший, тобто жодних незручностей у плані логістики.

У нас є дві сцени – денна і нічна, і ще є afterрarty. На денній сцені буде в основному літературна програма, кіно і театр. Хоча кіно у нас вночі, але в квитках це фігурує як денна сцена. Кожного дня будуть різні автори, різні перформанси, багато лекторіїв, воркшопи тощо.

Квитки є на один день, окремо на денну і окремо на нічну сцени, а також на всі три дні. Ми, звісно, радимо купувати квитки на всі три дні, тому що тільки так можна повністю відчути цей фестиваль.

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 7

На фестивалі будуть представлені чотири види мистецтва — музика, література, театр та кіно. Розкажіть детальніше про кожен з напрямків.  

Якщо торік на літературній сцені були просто презентації книг та читання, то цього року це буде пефомантивна програма – жодних "сухих" презентацій, жодних традиційних читань. Це будуть авторські креативні перфоманси із залученням музичного супроводу. Кода - це завершальна частина музичного твору. Тож ми вирішили, що музика буде проходити червоною ниткою і саме на літературній сцені.

Багато хто стереотипно вважає, що немає зараз класної сучасної української літератури, що це все нудно. Особливо молоді буває нудно слухати прості літературні читання. Тому ми хочемо показати літературу іншою, проказати, що сучасна література може бути цікавою. Нам буває закидають, що фестиваль не має своєї аудиторії у Вінниці. Ми відповідаємо, що обов’язково виховаємо таку аудиторію. Тому, щоб прищеплювати любов до літератури, необхідно вдаватися до таких форм.

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 3

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 4

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 5

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 6

На кіносцену ми запросили організацію "Сучасне українське кіно" (СУК). Вони будуть показувати свої документалки і не тільки. Під їхні кінопокази виділено окремі дві години. Також вони проведуть дуже цікавий воршоп по режисурі "Від ідеї до реалізації".

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 8

Театральна сцена представлена двома театрами. Ці люди роблять справді якісний продукт. Це театр "Склад 2.0", який представить ексклюзивну постановку "Приморська пустка" за мотивами прози Сергія Жадана. Також режисерка цього театру Єва Якубовська прочитає лекцію: "Що (не) можна робити в сучасному театрі". Це буде цікаво для тих людей, які цікавляться режисурою, постановками.

І другий театр - це "Театр 13". Це буде чистий перфоманс, "Оборотни" називається.

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 950 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 10

Музична сцена має бути насиченою, щоб люди побачили все різномаїття сучасної української андерграундної альтернативної музики. Також цього року ми вирішили запросити дуже крутий литовський гурт Beissoul & Einius. Вони відомі електронщики, багато виступають в Європі та країнах Балтії. Менеджерка у них українка, а самі вони з Вільнюса. Ми їм написали, що ми з маленького міста Вінниці, вони очевидно "загуглили" і сказали: "Вау, ми хочемо до вас". Спочатку вони назвали дуже велику ціну за свій приїзд. Ми сказали: "Вибачте, ви класні, але ми не можемо квитки зробити по 700 грн". І тут вони "погуглили" ще раз, побачили, мабуть, наш фонтан, і через те, що їм дуже сподобалось наше місто, вони скинули більше половини свого гонорару і вже в суботу виступатимуть на CodaFest. Вони будуть хедлайнерами нашої музичної сцени. 

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 11

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 12

Усі артисти виступатимуть за гонорари? Кошти ви отримаєте тільки з продажу квитків, чи вам хтось матеріально допомагає?

Ми працюємо на гонорарній основі. Ми платимо артистам, тому що ми розуміємо, що це їхня праця. На гонорари та на покриття різних організаційних витрат підкть усі гроші з реалізації квитків.

А ви маєте з фестивалю для себе комерційний інтерес?

Собі ми нічого не беремо, буває ще й власні гроші докладаємо.

Тобто вами рухає чистий альтруїзм?

Ми підтримуємо сучасне українське мистецтво, ми в нього віримо. Ми віримо, що не одними російськомовними попсовиками багата наша країна. Ми хочемо, щоб колись солдаути на великих концертних майданчиках збирали молоді альтернативні українські гурти, вони дійсно варті цього.

Нам кажуть, що ми мало не камікадзе, що ми влетимо в гроші. Ну це зрозуміло, що ми влетимо в гроші, але ми люди - філантропи та ідеалісти. Ми віримо, що сучасне українське суспільство не приречене на снобізм. Ми просто живемо цією справою, ми в нею віримо, нам все це дуже подобається.

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 13

Розкажіть про аудиторію CodaFest? На фестиваль приїздять з інших міст?

Наша цільова аудиторія – молоді люди. Хоча, звісно, запрошуємо усіх, та й досвід минулих фестів показав, що до нас приходили і люди старшого віку з дітьми і педагоги приводили своїх учнів.

За географією продажу квитків ми бачимо, що на фестиваль їдуть кияни, львівяни, тернополяни, іванофранківці. Вінничани ж, на жаль, не надто активно купють квитки. Це пов’язано з тим, що на західній Україні та в Києві більшою мірою присутня андерграундна атмосфера ніж у Вінниці. Ці люди у Вінниці є, але їх дійсно малувато і вони десь ховаються по закутках.

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 14

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 15

50 годин непопсового українського мистецтва: У Вінниці стартує CodaFest - фото 16

У програмі першого дня CodaFest: презентація фестивалю відеопоезії "Cyclop", "І ще про бога: історії (без) ДТП", музично-поетичний проект "Это не депрессия", музично-літературний симбіоз "Рими та ритми", виступи гуртів Tik Tu, Blooms Corda, Фіолет, Dakooka, Lila Oshi. 

Другий день фестивалю розпочнеться із ворк-шопу фотографа Ангеліни Москаленко
"Колір - основні тенденції у fashion-фотографії". Потім програма CodaFest виглядатиме так: "Культурний туризм по-українськи: лайфхаки для мандрівників і менеджерів", "Стівен Кінг: музика та жахіття", літературний експеримент "Паралелі", лекція "Що (не) можна робити в сучасному театрі", музично-поетичні перфоманси "69", "Заповнення", "Стихійні", презентація трилера "Зазирни у мої сни", вистава за оповіданням Сергія Жадана "Приморська пустка". Музична програма включатиме виступи гуртів ZE:RO, Mari Cheba, Dmit Kitz та хедлайнерів Beissoul & Einius.

Третій. завершальний, день CodaFest розпочнеться із воркшопу "Від ідеї до реалізації" від ГО "Сучасне українське кіно". Також в цей день відбудеться серія лекцій: "Критика та журналістика - як писати про культуру та мистецтво в Україні", "Культурна дипломатія в Україні: досвід вінницької резиденції "Над Богом", відкрита дискусія "Снобізм у культурі - як не "скурвитись" на хвилі "мейн-стріму"; перфоманси і експерименти: "Білий дім. Чорна порнуха", "Споглядання", "Точки доторку", "Поет перетворюється в музиканта", "Куценко і Очеретяний кіт", а також вистава "Оборотни". В рамках третього дня фестивалю молоді режисери представлять свої картини: "Скажи Кукурудза", "В деревах", "Мішень", "Вага", "У Манчестері йшов дощ", "Син". Також виступатимуть: Jazzforacat, DRUMТИАТР, Zapaska.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme