Якими були архітектурні об'єкти Вінниці понад століття тому

Саме на початку минулого століття у Вінниці з’являється ансамбль вишуканих будівель, більшість яких створені талановитим архітектором Григорієм Артиновим

Якими були архітектурні об'єкти Вінниці…

Вінниця часів дідів-прадідів постає перед нами на архівних світлинах, що зберігають місцеві історики та краєзнавці. Ми зібрали старі фотографії, на яких зображені архітектурні перлини міста. Тож можна подивитися, як вони виглядали одразу після будівництва.  Хоча деякі будівлі не збереглися до наших днів.

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 2

Готель "Бель-Вю" знаходився на перетині вулиць Соборної (тоді Поштової) і Козицького (раніше Богдана Хмельницького). На жаль, сьогодні цього будинку вже немає. На початку 1980-х його знесли через аварійний стан. Нині на його місці знаходиться кілька бутиків, кафе і тролейбусна зупинка.

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 3

Будівля психоневрологічної лікарні ім. академіка О.І. Ющенка -пам'ятка архітектури місцевого значення. Приміщення звели у 1897 році за проектом архітектора Д. К. Прусака, який спроектував багато найвизначніших споруд Російської імперії того часу. У роки окупації Вінниці німецькими фашистами тут був санаторій та казино "Вальдюф" для офіцерів ставки Гітлера "Верфольф".

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 4

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 5

Жіноча гімназія. Будівля зведена у 1901 році купцем - підрядником Абрамом Марянчіком за наказом тодішнього міського голови Миколи Оводова. Проектування приміщення доручили тоді ще не дуже відомому архітектору Артинову. За радянської влади приміщення гімназії передали школі, а під час війни тут облаштувалися батальйони української поліції. За сто років будівля чимало змінилась - був добудований третій поверх, трохи змінилися вікна і фасад будівлі. Нині тут знаходиться міська школа №2.

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 6

На жаль і цей готель не зберігся до наших днів. Він знаходився на вулиці Соборній, біля старого будинку з аптекою і магазином взуття, який стоїть якраз перед в'їздом в МакДональдс драйв. Між цим будинком і тролейбусною зупинкою колись і була "Європа". 

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 7

Народний дім у Вінниці був побудований в 1902 році. Під час Першої Світової війни в Вінницькому Народному домі розміщувався лазарет. Нині тут знаходиться будівельний технікум. 

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 9

Кінотеатр "Жовтень", який був побудований у 1950 році. У 2010 році кінотеатр, який вже багато років не функціонував, переобладнали у торговельний центр, а згодом взагалі знесли. Нині там знаходиться сучасний ТЦ "Жовтень".

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 10

Пушкінська вулиця (нині вул. Пушкіна). Будинок капітана Четкова. Побудували особняк в 1910 році за проектом архітектора Григорія Артинова. Деякі джерела приписують проект київському архітектору Листовничому. Особняк Четкова виконаний він у стилі віденської сецесії – це один із напрямків декоративно-символістичного модерну в архітектурі на рубежі ХІХ – ХХ століть. Нині тут розташовується департамент архітектури, містобудування і кадастру Вінницької міської ради.

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці століття тому - фото 11

Міська гімназія при Єзуїтському монастирі. Нині в цій будівлі, що на вул. Соборній, знаходиться Архів Вінницької області. 

Як виглядали архітектурні об'єкти Вінниці більше століття тому - фото 10

Будинок Генерала Брусилова. Знаходиться на сучасній вулиці архітектора Артинова, 5. Він до цих пір зберіг свою колишню зовнішність, навіть парканчик навколо нього, хоч і розвалений, але все ще той. На будинку висить пам'ятна табличка, яка нагадує про людину, що змінила хід Першої Світової війни.

В наступній серії фото ми покажемо, як раніше виглядав Будинок фабриканта Львовича, Народна Дума, Дім капітана Длуголенського та інші "родзинки" місцевої архітектури.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Вінниця

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme