Забор раздора, или Почему "стена Рекуты" не стоит такого скандала

Вопрос обнесения Центрального парка оградой оброс множеством слухов и догадок, поэтому время учесть все аргументы и сделать собственные выводы

Забор раздора, или Почему "стена Рекуты"…

Попри галас в соцмережах та кілька нечисельних мітингів під міськрадою, чиновники, на чолі з головним архітектором міста Олександром Рекутою, так і не відмовились від ідеї зведення двометрової огорожі, вартістю в 2,2 мільйони гривень, довкола Центрального парку культури і відпочинку ім.Горького. Натомість вони збирають громадськість, істориків, урбаністів і ЗМІ, аби переконати містян в необхідності такого паркану.

На тижні, що минув, вся експертна рать мерії засідала за круглим столом, де майбутній паркан було "розібрано" по частинкам, а історичну та інфрастуктурну доцільність його зведення "розжовано" до дрібниць. Ба навіть презентовано проектні розробки дизайнерів, які наочно демонструють, як впишеться нова огорожа у зовнішній вигляд парку. 

Словом, вінницькі чиновники не мають жодних сумнівів, що 2,2 мільйони бюджетних гривень все-таки варто витратити на обнесення парку парканом. На чому базується їхня впевненість узагальнив кореспондент Depo.Вінниця.

Відновлюємо історичну справедливість

За словами історика Олександра Федоришена, паркан тут був ще до Другої світової війни. Його руїни збереглись і донині, їх можна побачити з боку вулиць Магістрацької (колишня Першотравнева) та Хлібної.

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 1

"З фото парку довоєнних та післявоєнних часів, які збереглися до наших днів, чітко видно, що парк був огородженим. Залишки огорожі, особливо з боку вулиці Магістратської (колишньої Першотравневої), можна спостерігати і зараз, але наразі вона знаходиться в фактично зруйнованому стані. Також частину огородження можна побачити з боку вулиці Хлібної, зліва від пам’ятника загиблим міліціонерам. За радянських часів було проведено її часткову реконструкцію, але залишилися і старі елементи", - каже історик.

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 2

Від осквернителів клумб та кривдників дитячих каруселей

Ще одним мотивом для будівництва паркану є захист матеріальних цінностей, які знаходяться на території парку. За словами в.о. директора департаменту комунального господарства та благоустрою міської ради Володимира Ніценка, крайніх 6 років парк активно приводили до ладу, озеленювали і осучаснювали. Зокрема, за цей період на його розвиток було витрачено 27 млн. 384 тис. грн. Тільки в клумби з міського бюджету було "висаджено" 4 млн. 410 тис. грн.. А ще стадіон, планетарій, фонтан, спортмайданчики, нова трансформаторна підстанція, блочно-модульні туалети за 1 мільйон 129 тисяч. Все це "добро", переконаний чиновник, треба охороняти. 

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 3

Про ще один "плюс" на користь паркану розповідає керівник КП "Вінницязеленбуд" Ігор Любовський. За його словами, термін експлуатації більшості атракціонів невдовзі збігає. Нові гойдалки комунальники планують встановлювати в кредит. Однак, наголошує Любовський, без впровадження заходів безпеки, до яких входить і новий паркан, банки грошей не дадуть.

Крім того, на боці огорожі "грають" і численні стихійні стежки, якими, на думку дизайнера і урбаніста Андрія Янченко, спотворено зелені зони парку.

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 3

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 4

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 5

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 6

Головний архітектор Вінниці Олександр Рекута, в свою чергу, зауважив, що місцями залишки паркану, який був тут раніше, а також особливості рельєфу створюють перепади у 1,5-2 метра. Тож тут можна добряче впасти, або перечепитися. Крім того, з боку Магістрацької існує автозагроза для відвідувачів парку. Простими словами, якщо хтось "влетить" сюди на машині, то не виключено, що "зупиниться" він об атракціон з дітьми.

"Парк не може бути не огороджений з точки зору безпеки самих відвідувачів, враховуючи, що він розташований вздовж траспортно-навантаженої вулиці Магістратська", - наголошує Рекута.

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 8

"Наріжний камінь" паркану - чи можна буде вночі гуляти в парку?

Галас довкола огорожі Центрального парку здійнявся з двох причин: по-перше вінничан насторожила вартість паркану, мовляв, 2,2 мільйони можна витратити на більш нагальні питання. По-друге - "парканоненависників" не влаштовувало те, що парк закриватимуть на ніч. Вони мотивують свою позицію тим, що міська рекреаційна зона - це не приватна територія, тож будь-які обмеження вільного доступу - неприпустимі і порушують права жителів міста.

На цьому і "зіштовхнулися" - активісти кажуть, що усі громадські місця мають бути доступними цілодобово, а комунальники та чиновники наполягають на посиленні заходів безпеки. І питання не тільки в збереженні клумб і гойдалок. В нічний час територія парку, з безліччю відлюдних місцин, може бути цікавою, зокрема, для наркоманів, злодіїв та інших асоціальних осіб. Тож для молоді, яка гуляє тут вночі, існує реальна загроза розбою, пограбування, або й того гірше, - зґвалтування. І ніхто не сперечатиметься, що для таких нічних "розваг" у вінницькому парку є всі "умови"!

В той же час, в питанні закритості парку мерія дещо послабила свої позиції. Якщо раніше міський голова Сергій Моргунов казав, що ця територія буде закрита в нічний час, то нині, за словами головного архітектора міста Олександра Рекути, всі входи та виходи в парк залишатимуться відкритими в будь-який час доби. Однак їх буде "підсилено" відеоспостереженням.

"Огорожа встановлюватиметься не по всьому периметру парку – всі виходи з території будуть відкритими в будь-який час доби. Не буде огородженим вид на Лебедине озеро, арку, вхід з боку вулиці Хлібної та з боку "Книжки" та інші. Для підвищення безпеки у нічний час на всіх входах буде облаштовано камери відеонагляду", - каже чиновник.

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 7

Щоправда, попри заяви не встановлювати жодних воріт, на одному з макетів огорожі, дизайнери, все-таки, спроектували хвіртку.

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 8

Попри всі "правди та неправди" парк все-таки огородять. Як він виглядатиме після цього в мерії ще не вирішили. Однак варіанти вже візуалізували.

Як виглядатиме "стіна Рекути" очима Рекути

За словами головного міського архітектора Олександра Рекути, конструкція огорожі разом з підмурком  буде заввишки 1,85 метри. Декоративну частину виготовлять зі стального прокату, однак, над її остаточним виглядом ще думають.

"Це має бути одночасно естетична і не занадто дорога конструкція, але однозначно вона має бути легкою, ажурною і прозорою. Звичайно, хочеться більшого, з художнім литтям, як роблять огородження навколо відомих парків, але і ціна в них на порядок вища. Наша огорожа буде зі стального прокату, напевно, з геральдичними вставками через кілька секцій", - каже головний архітектор міста.

Нині дизайнери напрацювали такі варіанти вигляду майбутнього паркану:

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 9

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 10

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 11

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 12

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 13

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 14

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 15

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 16

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 17

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 18

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 19

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 20

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 20

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 22

Чи знайдуть сторони конфлікту рятівну "золоту середину"

Якщо із необхідністю огородження парку, його відкритістю та зовнішнім виглядом паркану все, більш-менш, прояснилося, то питання доцільності витрачання двох мільйонів, в нинішній ситуації, досі залишається "гострим". Варто чи ні віддавати такі гроші на огорожу, навіть з врахуванням всіх об'єктивних обставин, важко сказати.

Справді, волонтери швидко прилаштували б 2 мільйони з більшою користю, віддавши їх, наприклад, хворим дітям чи бійцям АТО. Та маємо розуміти, що наразі такі надії - утопія. Ніхто цих грошей з бюджету просто так не віддасть, бо є бюджетний кодекс і інші нормативні та регулюючі документи, які назвуть таку "передачу" незаконною. Тож тепер апелювати можна хіба що до депутатів міськради, які приймаючи річний бюджет, не підняли питання доцільнішого використання цих грошей. А також можна "спитати" з тих самих активістів, які позиціонуючи себе "контролерами влади", теж свого часу, пропустили це питання. 

Та найгірше те, що "парканоненависники" чимдуж "підливають масла у вогонь". Що більше схоже на бажання "роздути" інформаційний привід, а не на системний контроль витрачання бюджетних коштів. Інакше, як пояснити той факт, що долею 2,2 мільйонів, які хочуть витратити на паркан, переймаються, а наприклад, про 2,3 мільйони, за які цьогоріч збираються відреставрувати з виду ідеальні бігові доріжки в парку мовчать. Та й решта витрат по парку теж обчислюється мільйонами, а лише паркан чомусь "став поперек горла". 

Паркан розбрату, - або Чи стане скандальна "стіна Рекути" місцем для селфі-паломництва - фото 9

Тож, "Соломоновим рішенням" в питанні зведення паркану може стати лише двосторонній компроміс та готовність врахувати умови всіх сторін конфлікту. Противники огородження громадського місця мають поступитись своєю категоричністю на користь створення безпечного міського простору, а мерія, в свою чергу, має залишити територію парку максимально відкритою.

Фото: urban.vn.ua, 20 хвилин та Вінницької міської ради

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Винница

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme